Изявление на Федерацията на гълъбовъдите – високолетци и продължителен полет България

Федерацията на гълъбовъдите – високолетци и продължителен полет България (ФГВПП) категорично осъжда скорошен случай на престъпление срещу дивата природа, свързан с незаконното отравяне на световно застрашения вид ловен сокол (Falco cherrug) в района на гр. Пловдив. Използването на отровни примамки, в случая гълъб, умишлено третиран с отрова, е незаконна и неприемлива практика, която освен че застрашава дивата природа, крие голям риск за човешкото здраве и живот, и противоречи на принципите на отговорното гражданско общество.
ФГВПП недвусмислено заклеймява подобни действия, които не само вредят на защитени видове, но и накърняват репутацията на общността на гълъбовъдите в България. Членовете на ФГВПП, която обединява над 60 клуба в цялата страна, уважават природата и ценят своите птици, без да прибягват до незаконни и неетични методи. ФГВПП не толерира и не се свързва с подобни незаконни действия.
Осъзнавайки сериозните щети, които хищните птици нанасят върху гълъбовъдния спорт, ФГВПП вярва, че решението към смекчаването на проблема се крие в ефективното сътрудничество с научната общност, модерните технологии, отговорните институции като Министерството на околната среда и водите (МОСВ), природозащитните неправителствени организации и добрата воля на нашите клубове и членове, които в по-голямата си част са и любители на природата. Чрез нашето Споразумение за сътрудничество с Българското дружество за защита на птиците, ние активно търсим конструктивни решения, които да бъдат от полза както за гълъбовъдния спорт, така и за опазването на биологичното разнообразие в България.
Ловният сокол е световно застрашен вид. Той е посочен като застрашен в Червения списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN), тъй като популацията му намалява с бързи темпове в световен мащаб. Ловният сокол е включен също в Приложение 1 на Директивата за птиците на Европейския Съюз. Видът е вписан като критично застрашен в Червената книга на България. Ловният сокол се храни основно с дребни бозайници, като лалугери и полевки, и напада птици (включително гълъби) при липса на достатъчно естествена храна. Предвид твърде ниската му численост в страната, той не е сериозна заплаха за гълъбовъдния спорт. Видът е защитен от Закона за Биологичното Разнообразие на Република България и неговото преследване или убиване попада под разпоредбите на Наказателния кодекс, който предвижда наказание лишаване от свобода до 5 години и глоба до 20 000 лева.
Отровеният ловен сокол беше женска, формираща една от едва три известни двойки в България. Тази крехка популация е резултат от 10-годишна програма за реинтродукция на вида, ръководена от Зелени Балкани с подкрепата на МОСВ. Загубата на тази полово зряла женска, размножаваща се в дивата природа, сериозно застрашава толкова трудно постигнатия успех на тази инициатива и поставя под риск възстановяването на вида в нашата страна. 
ФГВПП заявява своята пълна готовност да сътрудничи на компетентните органи, включително Министерството на вътрешните работи и Регионалната инспекция по околна среда и води, за да съдейства в разследването на това престъпление. Призоваваме всички членове на общността на гълъбовъдите да спазват споделените ни ценности за уважение към природата и спазване на закона. Само чрез отговорни и законни практики можем да запазим както нашите традиции, така и уникалната българска дива природа за бъдещите поколения!